V noči na 26. junij je v industrijskem objektu na območju Zapuž izbruhnil obsežen požar. Posredovalo je več kot 160 gasilcev z več kot 35 vozil iz celotne Gasilske zveze Radovljica, PGD Bled, PGD Zabreznica ter poklicne enote iz Jesenic in Kranja. Na kraju so posredovali tudi policisti, nujna medicinska pomoč ter mobilna enota ekološkega laboratorija.
Požar je bil v nekaj urah pogašen, saj so gasilci s hitrim in požrtvovalnim delom preprečili še večjo škodo. Naj omenimo samo še to, da je na isti lokaciji v podobnem obsegu gorelo že leta 2007.
Zaradi požara so se nad širšim območjem krajevne skupnosti (Zapuže, Zgoša, Begunje, Dvorska vas, Poljče) razširili večji kosi saj, zato smo krajane preventivno pozvali k previdnosti pri uživanju pridelkov z vrtov. Priporočamo, da jih pred zaužitjem temeljito operete ali se jim za nekaj dni – vsaj do prvega dežja – izognete. Prav tako smo pozvali, da se v neposredni bližini pogorišča izogibate intenzivnemu zračenju stanovanj, saj so lahko po požaru v zraku nekaj dni še vedno prisotni ostanki strupenih plinov.
Občina Radovljica je po požaru na svoji spletni strani objavila uradno obvestilo o požaru (klikni), v katerem navaja prve ugotovitve mobilne enote ekološkega laboratorija. Kasneje je prejela in objavila Poročilo Ekološkega laboratorija z mobilno enoto o intervenciji ob požaru na poslovnem objektu Greenline v Zapužah na Gorenjskem, ki si ga lahko ogledate s klikom na povezavo tu.
Uradne analize sicer kažejo, da večjega vpliva na okolje trenutno ni bilo zaznati, povišane vrednosti škodljivih snovi so bile prisotne predvsem v neposredni okolici pogorišča. Na širšem območju prav tako niso bile zaznane bistvene nevarnosti, a je vseeno priporočena previdnost – predvsem pri rokovanju z morebitnimi ostanki izolacijskih materialov, ki jih je veter raznesel po širši okolici. Te je treba odstranjevati z rokavicami in jih odložiti med mešane komunalne odpadke.
Čeprav uradna poročila strokovnih služb trenutno ne kažejo na hujše posledice za okolje, pa nas dogodek znova opozarja na ključno vprašanje, ki ga krajani in Krajevna skupnost Begunje že dolgo zastavljamo: ali takšna industrija, z možnostjo eksplozij, požarov ali izpustov nevarnih snovi, res sodi v neposredno bližino naših domov, vrtcev, igrišč in stanovanjskih območij?
Dejstvo je da imamo v naši krajevni skupnosti, več velikih industrijskih obratov, ki izdelujejo različne izdelke z različnimi tehnologijami, ki obremenenjujejo okolje. V praksi gre pogosto za območja, ki mejijo na gosto naseljene dele naše skupnosti. Dogodki, kot je bil ta požar, nas silijo v razmislek o dolgoročni varnosti in primernosti umeščanja takšnih dejavnosti v to okolje. Tudi če industrijski objekti izpolnjujejo zakonske pogoje, ostaja odprto vprašanje, ali je njihova bližina vsakdanjemu življenju ljudi – varnemu in zdravemu okolju – res sprejemljiva.
Kot Krajevna skupnost zato ponovno pozivamo pristojne organe k natančni presoji ustreznosti trenutne rabe prostora in k iskanju dolgoročnih rešitev, ki bodo upoštevale varnost prebivalcev. Industrijo, ki vključuje tveganja za okolje in ljudi, bi morali načrtno umeščati v za to predvidene industrijske cone, kjer je nadzor večji, tveganje za bližnje prebivalce pa bistveno manjše.
Ob tej priložnosti se iskreno zahvaljujemo vsem gasilcem, reševalcem, policistom in strokovnim službam, ki so v nevarnih razmerah požrtvovalno in nesebično poskrbeli za varnost vseh nas. Njihovo delo je izjemno pomembno in ga cenimo iz vsega srca.
Krajevna skupnost Begunje