V četrtek 5. junija 2025 je v prostorih gasilskega doma Begunje potekala skupna seja sveta KS Begunje s predstavniki Upravnega odbora Prostovoljnega gasilskega društva Begunje.
Osrednja točka razprave je bila predlagana ureditev južne intervencijske poti do objektov bolnišnice v Begunjah, ki je načrtovana preko zemljišča KS Begunje in predstavlja pomembno in večnamensko območje sredi kraja (gasilstvo, prireditve, športne aktivnosti). Prisotni člani sveta KS, člani Upravnega odbora PGD Begunje in občinska svetnica so se seznanili s priloženo skico predvidene ureditve dela južnega dostopa do bolnišnice, kateri poteka čez zemljišče Krajevne skupnosti in PGD Begunje na Gorenjskem. V konstruktivni razpravi smo izmenjali različna mnenja, poglede in predloge, ki bodo služili kot osnova za nadaljnje usklajevanje ter iskanje optimalne rešitve v dobro krajanov in učinkovitega delovanja gasilske enote.V razpravi je sodeloval tudi prisoten krajan, kateri je predstavil širši pogled na problematiko. Spomnil je na težave pri dostopu z gasilsko avtolestvijo leta 2019 ter izpostavil pomen pacientovih pravic (dostop z vozili, urgentni transport). Poudaril je, da bi moralo biti urejanje območja celostno in trajnostno naravnano, ob upoštevanju mnenja kraja.
V razpravi, ki je sledila so bile omenjene tudi pretekle rešitve problematike za katere so v preteklosti že obstajali idejni načrti s katerimi so se ključni dejavniki strinjali. Omenjena je bila tudi pomembna vloga Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Stališče PGD Begunje in KS je bilo jasno izraženo kot nasprotovanje trenutnemu predlogu rešitve.
Po zaključku skupnega sestanka z gasilci se je svet Krajevne skupnosti Begunje preselil v prostore KS, kjer je nadaljeval s točko Razno. Člani sveta smo obravnavali vrsto lokalnih pobud in težav, pri čemer je izstopala predvsem ena ključna tema – pomanjkanje pravočasne in jasne komunikacije z Občino Radovljica. Na uho so nam prišle infromacijae, da je občinska uprava o načrtovanih posegih in projektih na območju KS Begunje pravočasno obveščena, vendar teh informacij, kljub dogovoru in prošnjam ne posreduje naprej krajevni skupnosti. To pomeni, da KS Begunje za določene ukrepe (predvsem vezane na popolavno obnovo) pogosto izve šele naknadno, ko se dela na terenu pričnejo izvajati ali celo preko neuradnih kanalov. Zaradi odsotnosti obveščanja se dogaja, da na sprejete odločitve in izvedbo na terenu nimamo popolnoma nobenega vpliva.
Takšen način komunikacije otežuje naše delovanje in onemogoča pravočasno obveščanje krajanov, kar sicer smatramo kot eno izmed naših ključnih nalog. Prav člani sveta KS smo namreč tisti, na katere se krajani obračate z mnogimi vprašanji in pričakujete odgovore – a vam odgovorov, ki jih sami ne prejmemo, žal ne moremo posredovati.
Verjamemo, da bi z bolj odprto in tekočo komunikacijo lahko skupaj z občino še bolj uspešno skrbeli za potrebe krajanov. Zato ponovno izražamo željo po boljšem sodelovanju, kjer bi bila krajevna skupnost redno in pravočasno vključena v načrtovanje in izvajanje projektov v našem okolju.
Več o aktualnih temah v naši krajevni skupnosti pa po redni seji, ki je predvidena za drugo polovico junija
S spoštovanjem Krajevna skupnost Begunje